Magerøya je otok na severu Norveške, obdan z Barentsovim morjem. Ime otoka marsikomu ni znano, ga pa veliko popotnikov obišče zaradi Severnega rta (Nordkapp), za katerega velja napačno prepričanje, da je najsevernejša točka Evrope. Še približno 1.500 m severneje je točka Knivskjellodden, ker pa tudi ta leži na otoku, je najsevernejša točka celinske Evrope pravzaprav Kinnarodden. Če sva bila že na skrajni zahodni točki celinske Evrope, na rtu Cabo da Roca na Portugalskem, sva želela biti tudi na skrajnem severu.
Nordkapptunnelen
Na otok Magerøya je 212 m pod morsko gladino speljan 6.870 m dolg tunel (Nordkapptunnelen), ki je bil zgrajen v letih od 1993 do 1999. Vožnja skozi tunel je od leta 2012 brezplačna, saj se na Norveškem za ceste, tunele in mostove plačuje le toliko časa, dokler strošek izgradnje ni povrnjen.
Severni rt (Nordkapp)
Za dostop do Severnega rta je treba plačati od 180 do 280 norveških kron (18 – 29 EUR) na osebo, če se tja pripeljete z avtom. Aktualne cene lahko preverite tukaj. Ker naj bi skrbeli za okolje in spodbujali trajnostni razvoj, je vstopnina za tiste, ki pridejo tja peš ali se pripeljejo s kolesom, brezplačna. Avto lahko pustite na parkirišču, ki se nahaja dobrih 6 kilometrov pred Severnim rtom, in se tja odpravite peš. To v obe smeri pomeni skoraj 13 kilometrov hoje, kar vam bo skupaj vzelo skoraj tri ure časa. Če se na Severni rt ne odpravite na enega izmed tistih nekaj dni v letu, ko ni megle, vetra in mraza, se je treba vprašati, če je hoja tja sploh smiselna. Ali pa plačilo drage vstopnine, če se zaradi megle ne vidi nič? Najin namen je seveda bil tja priti peš in se izogniti plačilu vstopnine, a žal nisva imela sreče z vremenom, zato sva se tik pred Severnim rtom obrnila.
Knivskjellodden
Knivskjellodden je prava najsevernejša točka Evrope, ki jo lahko obiščete namesto Severnega rta, polnega turistov, ki jih tja vozijo z avtobusi iz bližnjih vasi, kamor priplujejo s križarkami. Tudi tja se ne morete kar pripeljati z avtomobilom, ampak je treba od parkirišča do tja prehoditi dobrih 7 kilometrov dolgo pot v najverjetneje neprijetnih vremenskih razmerah.
Zaradi slabega vremena sva opustila misel, da bi stala na najsevernejši točki Evrope, čeprav sva bila že tako blizu in sva od doma do tja prevozila že dobrih 5.000 kilometrov. Nisva želela tam ostali dlje in zapravljati časa s čakanjem na izboljšanje vremena, saj sva že dan prej zaradi dežja ostala v kampu v Olderfjordu, pred nama pa je bila še dolga pot skozi fjorde proti jugu Norveške.
Na Norveškem moraš imeti srečo z vremenom, saj zaradi svoje geografske lege in visokih gora ob Norveškem in Barentsovem morju tam pogosto nastajajo oblaki in padavine. Slabo vreme nama je kasneje pokvarilo tudi obisk znamenitih in čudovitih Lofotov, ki jih zaradi nizkih oblakov, ki so jih prekrivali, nisva skoraj nič videla.
Kirkeporten
Razočarana nad Severnim rtom sva se obrnila nazaj proti jugu in nedaleč stran obiskala še eno znamenitost otoka Magerøya. Blizu vasice Skarsvåg je zanimiva skalna tvorba Kirkeporten, ki naju je navdušila in je za ljubitelje narave še bolj vredna obiska. Gre za kamniti lok, ki je ime dobil zaradi svoje oblike, ki spominja na cerkvena vrata. Parkirajte na začetku vasi in se čez hrib povzpnite do zaliva na drugi strani (10 – 15 minut hoje). Od tam seže pogled na Severni rt onkraj zaliva.